Byt pro nevidomou paní

REALIZACE: 2023

PLOCHA: 62 m²

MÍSTO: České Budějovice

FOTOGRAFIE: Michaela Klement

Tento projekt byl pro nás jedním velkým zamyšlením. Například se nám nabízela otázka, zda jsou potřeby nevidomého člověka stejná jako ty naše a hned vzápětí se zastyděli, že je jsme si takovou otázku vůbec položili. Zjistili jsme, že je klientka na nástrahy každodennosti světa velmi dobře připravena a my si tím uvědomili, že nejsou její tužby a obavy nikterak odlišné od předchozích klientů.

S tímto vědomím jsme se mohli pustit do samotného navrhování bytu. Začneme-li celkovým rozvržením, byt je z velké části ponechán v původní dispozici. Velká změna se týká především oddělením koupelny a wc od sebe. Uspořádání vestavného nábytku je navrženo tak, aby byla uspořádána v pomyslných koridorech pro jednoduchou orientaci v prostoru. Zaoblené rohy a zapuštěná madla či vyfrézované drážky v pracovní lince, nyní u nábytku dávají ještě větší smysl. Zpočátku jsme si mysleli, že bude lepší mít systém úložných prostorů otevřený pro jeho bezprostřednost, ale opak byl pravdou. Klientka zcela pochopitelných důvodů jako většina lidí, upřednostňovala prakticky uzavřené skříňky, jelikož se na věci nebude toliko prášit a tzn. nepořádek bude schovaný…Materiálově byla zvolena olejované překližka pro její texturu a díky matné povrchové úpravě na ní neměly být vidět otisky prstů, což byl jeden z požadavků klientky.

Samotné spotřebiče zakomponované do nábytku jsou přímo přístupná, tj. bez čelních dvířek. Zajímavá byla především etuda s rešerší takových spotřebičů, která nejsou ovladatelná na dotyk, nýbrž s klasickými vystouplými vypínači atd. Velkou mezeru v nabídce jsme spatřili v hlasově asistovaných spotřebičích. Osvětlení, které bude sloužit především návštěvě, bylo ve většině případech přisazeno ke stropu.