Rekonstrukce bytu v panelovém domě

REALIZACE: 2023

PLOCHA: 60 m²

MÍSTO: Praha

FOTOGRAFIE: Michaela Klement

OBRAZY: Klára Doležalová

Řešený byt se nachází v panelovém domě G57 s původním dispozičním řešením 2+1. Změna dispozici bytu je provedena přidáním skleněné příčky do jižního pokoje, a stávající zeď oddělující jižní a severní pokoj, je nahrazena taktéž skleněnou příčkou. Ta je staticky zajištěna 2 ocelovými nosníky po celé šíři místnosti. Nosníky jsou z jedné strany uloženy do kapsy a na druhé straně podepřeny ocelovým sloupkem. Po tomto zásahu nám vzniká mezi původním jižním a severním pokoji další místnost, která je průchozí ze všech stran. Mimo tyto zásahy je změněno bytové jádro. Koupelna a wc jsou v návrhu již pozměněné na samostatné místnosti. Průchod mezi kuchyní a severním pokojem je zazděn a místo něj je v nosné vnitřní stěně probourán otvor, aby byla obytná místnost v těsné návaznosti na kuchyňský kout.  

Z důvodu prostorového komfortu jsou křídlové dveře v bytu nahrazeny posuvnými dveřmi, které zajíždí jak do kapes zdí, tak po povrchu stěn. Nejvýraznější prvkem v bytě jsou skleněné posuvné dveře, které osvětlují nově vytvořený průchozí pokoj.  

Výběr materiálu a barev vychází konceptu celkového prosvětlení bytu. Jsou zde volené jemné odstíny béžové, které jsou doplněny solitéry v kontrastních barvách. Truhlářské výrobky jsou zhotoveny v kombinaci stříkaných MDF desek a překližky se zapuštěnými madly.