Rekonstrukce bytu pro mladou rodinu

REALIZACE: 2022

PLOCHA: 72 m²

MÍSTO: Praha

FOTOGRAFIE: Michaela Klement

Byt na periferii centra hlavního města v původní zástavbě dělnických domů z 50.let si po letech zasloužil téměř kompletní rekonstrukci. Dispozičně se řešily jen drobné zásahy – jako je dispozice koupelny a WC, aby odpovídaly současnému standardu.
Pak už jen díky drobným změnám (vybourávání nadpraží…) se docilovalo zesvětlení chodeb a pocitové zvětšení úzkých míst bytu.

Dispozičně je byt řešen jako 3+1, avšak poměrně netradičně je prostřední pokoj oddělen původními prosklenými stěnami a je tak do všech stran průchozí.
Došlo k přesunutí kuchyně do jednoho z velkých pokojů, a malá místnost za koupelnou (původní kuchyně) je nyní využita jako pracovna/dětský pokoj, či malá ložnice.

Díky této změně se prostřední průchozí pokoj stal obývákem, kterému průchody neškodí. V druhém velkém pokoji je prozatím ložnice, která se dá kdykoliv zaměnit s menším pokojem.

Ve větší části bytu zůstaly původní vlýsky, i když nejsou 100% kvůli původní pokládce do asfaltové mazaniny, prozatím je klienti nechali pouze zrepasovat a opatřit zátěžovým lakem pro lepší odolnost. V chodbách a zadním pokoji jsou už nové parkety stejného rozměru.

Prosklené stěny se zatím zachovaly, přebrousilo se dřevo a opatřily se novým zasklením v původním dekoru. Ze stran pokojů se může zatáhnout závěs pro větší soukromí.

Nábytek je povětšinou sektorový ze známého řetězce. Na míru od truhláře je dělaná sektorová linka, prosklené nové dveře do zadního pokoje a posuvná stěna do technického zázemí.

Barevně je byt laděn neutrálně, do kontrastu bílé / béžové a černé. V bytě se najde pár srdcovek majitelů – jako je starožitné zrcadlo v koupelně po prarodičích, vojenská poděděná truhla či sektorový nábytek 70.let.