Dům Pasíčka

STUDIE: 2014

DSP: 2019

DPS: 2020

REALIZACE: 2021–nyní

ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 132 m2

UŽITNÁ PLOCHA: 142 m2

MÍSTO: Křemže

Novostavba rodinného domu vzniká v poměrně husté venkovské zástavbě, na okraji obce. Jedná se o pozemek s jižní orientací a mírným svahováním směrem do zahrady.
Domem jsme doplnily uliční čáru a orientovaly jsme hřeben dle vzoru okolních domů.
Jedná se o základní obdélníkový tvar domu se sedlovou střechou z pálené tašky a bílou omítkou.
Dům se odlišuje od ostatních prodlouženým tvarem s krytým průchodem směrem do zahrady, který dělí dům na 2 části – obytnou část a garáž. Před domem otevíráme parter pro rozšíření úzké ulice a pohodlnější vyjíždění z garáže a orientaci v prostoru. Hranici pozemku pak lemuje plaňkový plot a v zahradě se zachovávají 2 vzrostlé ořešáky, mezi které dům vkládáme.
Dispozičně je dům rozdělen terénem téměř přímo v ose hřebene domu, a vzniká nám tím interiérový zlom se sníženým podlažím pro obývák, jídelnu a kuchyni. Díky tomu se nám i více otevírá výhled do zahrady.
Obytné patro patří soukromým pokojům a otevřené galerii nad společným prostorem.
Klient je zastánce jednoduchých materiálů, a tak budeme v interiéru používat převážně dřevo, světlé barvy a betonové prvky.
Terasu domu tvoří podesta se subtilní konstrukcí pro stínění plachtami a pro popínavky, které dodají domu sezónnost.
Dům se navrhoval ještě za dob našich studií a s pauzami jsme se dostali až k realizaci bez dramatických změn. Klientovi od začátku sedl a my se těšíme na výsledek.